Asgari ücret ne kadar zamlanacak? TBMM’ye sunulan teklifte dikkat çeken detay

Aralık ayında başlayacak taban fiyat görüşmeleri öncesi 2023 yılı minimum fiyat artırımı için birçok farklı hesap yapılırken; uzmanlar enflasyon + refah yapı ile birlikte yüzde 40-43 ortasında bir artırım bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamalarda vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz bildirisi verirken, çalışanlar Erdoğan’dan gelen “Asgari fiyat artırımıyla ilgili bundan evvelkilerden çok daha farklı bir hazırlık içindeyiz” açıklamasıyla heyecanlandı.

ASGARİ FİYAT ARTIRIMI İÇİN BİRİNCİ İPUCU

Temmuz ayında orta artırım yapılarak 5500 TL‘ye yükseltilen mevcut minimum fiyat üzerinden yapılan hesaplamalarla 2023 yılında yeni minimum fiyat için 6,650 TL başlayarak 10,114 TL‘ye varan farklı hesaplamalar yapılırken, 2023 yılı Merkezi İdare Bütçesi teklifinde yer alan işverenlerin sigorta prim takviyesindeki artış taban fiyat artırımı için ipucu vermiş olabilir.

ASGARİ FİYATA YÜZDE 58 ARTIRIM HESABI

Minimum fiyat artırımı için en son karar Minimum Fiyat Tespit Komitesi tarafından verilecek ve birçok farklı kalemler düşünülecek olsa da, TBMM kuruluna gönderilen teklifte sigorta prim dayanağının yüzde 58 oranında artması bekleniyor. Şayet taban fiyatta bu oranda artarsa 2023 yılı minimum fiyatın 8690 TL olacak… Bu artış gerçekleşirse minimum fiyata 3,190 TL yani yüzde 58 zam gelmiş olacak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir