YÖK Başkanı Erol Özvar Açıkladı: Yüz Yüze Eğitim Başlayacak mı? Üniversiteler Açılacak mı?

Üniversiteler ne vakit açılacak sorusunun karşılığı binlerce lisans, ön lisans ve yüksek lisans öğrencisini yakından ilgilendirirken, mevzu hakkında araştırma yapılıyor. Alınan kararın akabinde ardından ‘Üniversiteler ne vakit yüz yüze olacak, online eğitim devam edecek mi?’ sorusu aratılıyor. Peki, üniversiteler Nisan’da açılacak mı, ne vakit açılacak? İşte üniversiteler hakkında merak edilen sorular ve karşılıkları…

6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 vilayetimizde yıkıcı tesirlere neden olan sarsıntı felaketinin akabinde üniversiteler için online eğitim kararı alınmıştı.

İki büyük zelzele sonrası online eğitim sistemine geçiş yapılmasının akabinde öğrenciler, yüz yüze üniversite eğitiminin ne vakit başlayacağını merak ediyor.

Konuya ait açıklama yapan YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelerle ilgili son durumu aktardı.

Nisan Ayında Üniversiteler Açılacak mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı açıklamada alınan kararların Nisan ayı başı itibariyle tekrar gözden geçirilerek kurallar elverişli hale gelmesi durumunda uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitim imkanının da sunulduğu hibrit öğretim seçeneğinin değerlendirileceğini duyurdu.

‘Nisan ayında bu kararı tekrar değerlendireceğiz.’

Özvar açıklamasının devamında “Bizler için değerli olan üniversitelerde olağanlaşma sürecinin bir an evvel başlamasıdır. Nisan ayı başları üzere bu aldığımız kararları yine pahalandırmak suretiyle imkanların el verdiği ölçüde bu hibrit yahut harmanlanmış eğitim sisteminden, yani yüz yüze eğitimi de katmak suretiyle eğitim öğretim faaliyetlerimizin devamını öngördüğümüzü söz etmek isterim.’dedi.

Hibrit Eğitim Nedir?

Hibrit eğitim, karma öğrenme, hibrit öğrenme, karışık öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme en sade tarifiyle klâsik eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim gereçleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak tanımlanmaktadır. Kullanılan teknolojilerin yanı sıra farklı eğitim ideolojilerinin klâsik öğrenme ortamında birlikte kullanılması da harmanlanmış öğrenme olarak tanımlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir