Valeler için yeni dönem; belgesi olmayan çalışamayacak

Yılbaşından itibaren mesleksel yeterlilik evrakı olmayan valeler çalıştırılamayacak. Fakat ülke genelindeki yaklaşık 100 bin valeden şu ana kadar yalnızca 2 bin 21’i yeterlilik evrakı aldı.

Resmî Gazete’de 25 Aralık 2020’de yayımlanan, yürürlüğe ise 1 Temmuz 2021’de giren “İşletmeler ve İşyerlerinin Araç Park Hizmetlerinin (Vale) Yürütülmesine Ait Yönetmelik” ile valelere Mesleksel Yeterlilik Kurumu’nun (MYK) hazırladığı mesleksel yeterlilik dokümanına sahip olma zaruriliği getirildi.Yönetmelikte, mesleksel yeterlilik evrakı sahibi olmayan valelerin 1 Ocak 2023 prestijiyle çalıştırılmayacağı belirtildi.

MYK bilgilerine nazaran, bu yıl 2 bin 410 vale vazifelisi, yeterlilik evrakı almak için yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına imtihan müracaatında bulundu. Gerekli kaideleri sağladığı belirlenen 2 bin 21 vale yeterlilik dokümanı almaya hak kazandı.

Hangi kurallar aranıyor?

Kişilerin bu dokümana sahip olabilmesi için öncelikle yeterlilik imtihanına giriş koşullarını karşılaması gerekiyor. Buna nazaran, valelerde taban B sınıfı ehliyete ve yetkili merkezden alınan “Psikoteknik Test Raporu”na sahip olma kuralları aranıyor.

Ayrıca bu şahısların Türk Ceza Kanunu’nda yer alan “cinsel saldırı”, “çocukların cinsel istismarı”, “reşit olmayanla cinsel ilişki”, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “uyuşturucu yahut uyarıcı husus imal ve ticareti”, “uyuşturucu yahut uyarıcı unsur kullanılmasını kolaylaştırma”, “kullanmak için uyuşturucu yahut uyarıcı husus satın almak, kabul etmek yahut bulundurmak”, “fuhuş” ile Kabahatler Kanunu’nda yer alan “sarhoşluk” kabahatlerinden affa uğramış olsa bile karar giymemiş olması gerekiyor.

Yaptırım uygulanacak

Yılbaşından sonra uygulamaya konulacak düzenlemeye muhalif hareket edenler hakkında, ilgili mevzuat kararları gizli kalmak kaydıyla Kabahatler Kanunu uyarınca idari yaptırım uygulanacak.

Tüm Vale Şirketleri ve Çalışanları Derneği datalarına nazaran, ülke genelinde yaklaşık 100 bin vale vazifelisi hizmet veriyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir