Son gün 31 Aralık, cezası 3 bin 642 lira… Kuyruk oluştu…

‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ kapsamında evcil hayvanlara çip takma mecburiliği mühleti, 31 Aralık 2022’de bitecek. Kedi, köpek ve gelincik sahipleri, vilayet, ilçe tarım müdürlüklerine ya da yetki verilen kurum, kuruluş, gerçek yahut hukukî şahıslara ilgili beyannameyle müracaat yaparak, hayvanlarını kayıt altına aldırabilecek. Bu tarihe kadar hayvanlarına çip taktırmayanlara 5199 sayılı kanun kapsamında 3 bin 642 lira para cezası uygulanacak.

Kedi ve köpeğine çip taktırmak isteyen hayvan sahipleri, Antalya Vilayet Tarım Müdürlüğü’nde uzun sıra oluşturdu. Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, “Yıl sonuna yaklaştığımız için yoğunluk var. Türkiye genelinde 1 milyonu aşan çip uygulaması yapıldı. Antalya’da 66 bin hayvana çip takıldı. Hayvan sahipleri uygulamanın son günlerinde müdürlüklerimize ağır olarak geliyor. Mühlet uzatılmayacak. Yılbaşına kadar müracaat yapılması halinde çip ekibi sonrasında da devam edilecek. 31 Aralık’a kadar hayvan sahipleri kesinlikle müracaat yapmalı” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde ‘Kaju’ ismini verdiği kedisine çip taktırmak için bekleyen Can Yüksel, uygulamanın hayvan sahipleri için çok yararlı olduğunu lisana getirdi. Uygulamayla hayvanların sokağa bırakılmasının da engelleneceğini aktaran Yüksel, uzun mühlet sıra beklediğini anlattı.

Uygulama kapsamında Antalya’da 3 gelincik, 32 bin 108 köpek, 33 bin 892 kediye çip takılıp, kayıt altına alındı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir