Prof. Dr. Serdar Türkyılmaz: “Meme kanseri artık dünyada ve ülkemizde en sık görülen kanserler arasında birinci sırayı almaya başladı”

Prof. Dr. Serdar Türkyılmaz: “Meme kanseri artık dünyada ve ülkemizde en sık görülen kanserler ortasında birinci sırayı almaya başladı”

“Meme kanserinde muvaffakiyet oranımız inanılmaz derecede arttı, artık çok korktuğumuz bir hastalık kümesi olmaktan uzaklaşıyor”

TRABZON Dünyada ve Türkiye‘de bayanlarda göğüs, erkeklerde ise akciğer ve prostat kanseri en sık görülen kanser cinsleri ortasında birinci sırayı alırken bilhassa son yıllarda göğüs kanserinin gelişen tıbbi teknolojilerle birlikte korkulan hastalık kümesi olmaktan uzaklaştığı belirtildi.

Medical Park Karadeniz Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Türkyılmaz, bilhassa göğüs kanseri tedavisinde son yıllarda çok şeyin değiştiğini belirterek “Meme kanserinde muvaffakiyet oranımız inanılmaz derecede arttı. Artık çok korktuğumuz bir hastalık kümesi olmaktan uzaklaştı” dedi.

Karadeniz Bölgesi’nde tiroit kanserinin daha yaygın olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Türkyılmaz, “Mesela Çernobil‘den sonra Rusya’daki o bölgede pek çok çocukta tiroit kanseri gelişti ve onların genetik malzemelerini biliyoruz. Bizim bölgemizdeki vatandaşlarımız için de tahminen genetik bir çalışma yapılırsa Çernobil‘in tesiri daha güzel anlaşılabilir” diye konuştu.

Dünyada ve ülkemizde göğüs kanserinin birinci sıralarda geldiğini belirten Prof. Dr. Türkyılmaz, “Elimizde kullandığımız malzemeler biraz daha değişti lakin kanser oranlarında bayanlarda göğüs kanseri, erkeklerde ise prostat kanseri ve akciğer kanseri daha önde gidiyor. Göğüs kanseri artık ülkemizde de dünyada da birinci sırayı zorlamaya başladı. Göğüs kanserinde pek çok şey değişti. Evvelden korktuğumuz metastatik hastalıkları ameliyat yapmıyorduk. Lakin artık akıllı ilaçlarla metastazların büsbütün yok olduğunu, sonra da hastanın yine ameliyat bahtı bulabildiğini gördük. Tümorün evresini küçültmek için ameliyattan evvel kemoterapi verdiğimiz ‘neoadjuvan kemoterapi’ dediğimiz bir tedavi hali başladı. Bu daha sonlu ameliyat yapmamıza, hastanın göğsünü ya da koltuk altını müdafaamızı sağlayan birtakım avantajlar sağladı. Muvaffakiyet oranımız inanılmaz derecede arttı. Artık göğüs kanseri çok korktuğumuz bir hastalık kümesi olmaktan uzaklaşıyor. Lakin hastalarımıza göğüs kanserinin sistemik bir hastalık olduğunu, tedavinin aslının ilaç tedavisi olduğunu ve ömür uzunluğu onkolojinin takibinde kalmaları gerektiğini söylüyoruz” formunda konuştu.

” Şayet yaşınız 45’in üzerindeyse kesinlikle kolonoskopi yaptırın”

İkinci sırada yer alan kolon kanseri konusunda da ihtarlarda bulunan Prof. Dr. Türkyılmaz, 45 yaş üzerinde olanların kesinlikle kolonoskopi yaptırmaları gerektiğini söz ederek, “En sık görülen öbür kanser tipleri de kolon ve rektum kanserleridir. Kalın bağırsağın çıkış kısmında olana rektum kanseri diyoruz. Bunlar da çok sık görülmeye başlandı. Tümör şayet bağırsağın sol tarafındaysa daha çok hasta bize makattan kanama şikayetiyle geliyor. Şayet yaşınız 45’in üzerindeyse kesinlikle kolonoskopi ile değerlendirilmenizde kesinlikle fayda var. Zira ne kadar erken hastalığı yakalarsanız, gayret ve muvaffakiyet bahtınız o kadar çok artıyor. Bunun tedavisi de eskisi üzere değil. Artık karaciğerlerdeki tümörlere de müdahale edilebiliyor. Bazen bunlar cerrahi oluyor, bazen ise girişimsel süreçler ile karaciğerdeki metastazlara da müdahale edilebiliyor. Oligometastaz ve leparoskopi formülleri ile bu ameliyatlar yapılabiliyor” tabirlerini kullandı.

Çernobil‘den sonra Rusya ve Ukrayna’daki pek çok çocukta tiroit kanseri gelişti”

26 Nisan 1986’da o periyot Sovyetler Birliği’ne bağlı olan Ukrayna’nın başşehri Kiev’in 130 kilometre kuzeyindeki Çernobil kenti, insanlık tarihinin en müthiş etraf felaketlerinden birine sahne oldu. Pripyat kenti yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali’nin dördüncü reaktöründe yaşanan patlama sonucu etrafa, 1945’te Hiroşima’ya atılan atom bombasının 50 katına eşit ölçüde radyasyon yayıldı. Patlamanın akabinde radyoaktif unsur yüklü bulutlar Türkiye dahil birçok ülkeyi etkiledi. Çernobil nükleer faciası, yaklaşık 200 bin kişinin direkt ya da dolaylı olarak vefatına sebep olduğu argüman edilirken, bir çok kanser cinsinde de artışlar yaşandı.

Çernobil faciasının 37. Yıldönümünde değerlendirmelerde bulunan ve Karadeniz Bölgesi’nde bilhassa tiroit kanserinin daha yaygın olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Türkyılmaz, “Bizim bölgemizde tiroit kanseri çok, bilhassa Papiller tiroid kanseri. Ultrason çektirseniz çabucak herkeste nodül var fakat nodülleri uygun takip etmek gerekiyor, yani her nodül kanser demek değildir. Fakat kanser kuşkusu olan nodülleri biz ultrasonla değerlendirebiliyoruz. Bizim bölgemiz zati guatr için endemik bir bölge, burada fazla görülen bir hastalık guatr. Bölgede nodül nedeniyle ameliyat edilen hastaların yaklaşık yüzde altmışında papiller tiroid kanseri kanser bulundu. Lakin Medical Park Karadeniz Hastanesi’nde ameliyat ettiğim hastaların da değerli kısmında kanser yakaladık. Papiller tiroit kanseri, ismi kanser olsa bile kendisi kanser üzere davranmayan bir hastalık. Çoğunlukla cerrahi olarak tiroit bezinin çıkarılması yetiyor. Nadiren tedaviye boyun lenf diseksiyonu ya da radyoaktif iyot tedavisi eklenebiliyor. Bu hastalığın yeme içme ile bir tesiri yok. Mesela Çernobil’den sonra Rusya’daki o bölgede pek çok çocukta tiroit kanseri gelişti ve onların genetik malzemelerini biliyoruz. Bizim bölgemizdeki vatandaşlarımız için de tahminen genetik bir çalışma yapılırsa Çernobil’in tesiri midir değil midir anlaşılabilir” dedi.

“Genetik durum önemli”

Kanserde yakalanmada genetik durumunun kıymetli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Türkyılmaz, “Bazı kanser tiplerinde genetik geçiş çok kıymet kazanıyor. Bu yüzden kimi aileleri yakın takip etmek gerekiyor. Bilhassa kolon kanseri ve göğüs kanserine dikkat etmek gerekiyor. Olağan insanların ise organik beslenmesi gerekiyor zira artık hepimiz hazır besinler tüketiyoruz. Köylerde bile artık hazır yoğurt tüketiliyor. Ambalajlı besinler her vakit için risk grubundadır. Zira içerisinde raf ömrünü uzatabilmek pek çok korucuyu unsur konuluyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Bekir Koca – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir