Mikroçip bitti, veterinerler süre uzatımı istedi

Ankara Bölgesi Veteriner Doktorlar Odası Genel Sekreteri İsa Yıldırım, “Muhakkak mühlet uzatımına muhtaçlık var. Bizim bakanlıktan talebimiz, en az 6 ay olmak üzere müddet uzatımı yapılması” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 26 Şubat 2018’de Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğiyle evcil kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kimliklendirilmesi için 31 Aralık’a kadar mühlet verildi.

Bu tarihe kadar hayvanlarına çip taktırmayanlara 5199 sayılı kanun kapsamında 1634 TL para cezası uygulanacak. Mühletin dolmasına 2 hafta kalırken, ülke genelinde şimdiye kadar 427 bin 682 kedi, 349 bin 811 köpek ve 14 gelincik olmak üzere toplam 777 bin 507 konut hayvanı kimliklendirildi. Lakin müddetin dolmasına kısa müddet kala hayvan sahiplerinin çip taktırmak için ağır başvurusuyla mikroçip ve pasaportlarda tedarik sorunu yaşanmaya başlandı.

Hayvanlarını ‘Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kaydettirmek isteyenlerin birçoğu, kliniklerde mikroçip ve pasaport bulunmaması nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı.

”Tedarik sorunu yaşıyoruz”

Ankara Bölgesi Veteriner Tabipler Odası Genel Sekreteri İsa Yıldırım, DHA’ya yaptığı açıklamada, 5199 sayılı ‘Hayvanları Muhafaza Kanunu’ yeterince 2018 yılından itibaren başlayan kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi çalışmasında sona gelindiğini hatırlattı.

Yıldırım, “31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla sahipli kedi, köpek ve gelinciklerim kimliklendirilerek kayıt altına alınmasında süre bitiyor. Son devirde hayvan sahiplerinin çok yüklenmesiyle birlikte maalesef mikroçip ve pasaportlarda tedarik sorunu yaşıyoruz. Pasaportların tedariki bakanlık yahut Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından odalara gönderilerek yapılıyor. Maalesef şu anda gereksinimlerimizi karşılayamıyoruz. İstediğimiz sayıda pasaport gelmiyor. Biz de kliniklere yönlendiremiyoruz ve bu türlü bir kahır yaşıyoruz” dedi.

”Elimizde pasaport yok”

Mikroçiplerin ithal edildiğini ve pasaportların ise Türkiye’de yapıldığını kaydeden İsa Yıldırım, bugün itibarıyla Ankara’da 10 bin mikroçipin ellerine yeni ulaştığını söyledi.

Ayrıca 10 bin pasaport talep edildiğini ancak bunu karşılayamadıklarını belirten Yıldırım, “Maalesef elimizde şu an hiç pasaport yok. Türkiye’nin değişik vilayetlerindeki veteriner doktorlarla konuştuğumuzda, oralarda da birebir sıkıntılar mevcut hatta biz elimizde pasaport varken ve tedarik sağlayarak meslektaşlarımıza veriyorken, birtakım vilayetlerde bulunamadığına dair bize sorunlar lisana getiriliyordu” diye konuştu.

”Süre uzatımına gereksinim var”

Oda olarak bakanlığa 31 Aralık’ta sonra erecek PETVET uygulamasına müracaatların uzatılması istikametinde talepte bulunduklarını söyleyen Yıldırım, “Süre uzatılacak mı, uzatılmayacak mı; bunu bilemiyoruz. Buna bakanlık karar verecek. Şu anda Türkiye’de yaklaşık 800 bin hayvan kimliklendirilmiş. Türkiye’de 5 milyon sahipli kedi, köpek olduğunu düşünürsek yaklaşık yüzde 16’sını şimdi kimliklendirebilmiş durumdayız. Yıl sonuna kadar artışla birlikte bu sayının yüzde 20’ye ulaşacağını düşünürsek yüzde 80’lik bir kısım maalesef kimliklendirilmemiş olacak. Onun için kesinlikle mühlet uzatımına gereksinim var. Bizim bakanlıktan talebimiz en az 6 ay olmak üzere mühlet uzatımı yapılması. Hayvan sahiplerinin de bu mühlet uzatıldığı takdirde ‘yeniden uzatılır’ diye düşünmeden, cezai müeyyide ile müsabakadan hayvanlarını kimliklendirmelerini istiyoruz” dedi. 

İsa Yıldırım, ay sonuna hakikat oluşacak yoğunluğa karşı kâfi veteriner, işçi ve klinik imkanı olduğunu vurgulayarak, “Bu manada bir sorun yok. Kâfi ki biz kliniklerin pasaport ve mikroçip gereksinimlerini karşılayabilelim. Maalesef şu anda yaşadığımız sorun o. Mikroçip ve pasaportları kliniklerin istediği sayıda veremiyoruz. Biz de oda olarak istediğimiz sayıda alamıyoruz” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir