Leonardo Da Vinci ile ilgili çarpıcı gerçek ortaya çıktı

Napoli L’Orientale Üniversitesinde Rönesans üzerine çalışmalarıyla bilinen Prof. Carlo Vecce’nin, Floransa Devlet Arşivi’nde bulduğu orjinal bir doküman Leonardo Da Vinci’nin annesi Caterina’nın öyküsünün yine yazılmasına yol açabilir.

İSTANBUL AYRINTISI

İtalyan ANSA ajansının haberine nazaran, kelam konusu evrak, Leonardo Da Vinci’nin annesi Caterina’nın köle olarak Kafkasya’da Çerkez bölgesinden evvel İstanbul’a oradan da Floransa’ya geldiğini ve 2 Kasım 1452’de Leonardo Da Vinci’nin babası Piero Da Vinci tarafından yazılan bir noter tasdiki ile hür kaldığını ortaya koydu.

Leonardo Da Vinci’nin annesinin hayatına dair keşfettiği bu bulgudan yola çıkarak “Caterina’nın gülümsemesi” kitabını bu hafta içinde yayınlayan Prof. Vecce, Caterina’nın Çerkez kökenli genç bir kız iken kaçırıldığını, evvel İstanbul, oradan Venedik’e köle olarak satıldığını ve son olarak Floransa’da daha sonradan oğlu Leonardo Da Vinci’nin babası olacak Pietro Da Vinci ile karşılaştığını aktardı.

Vecce, çalışmalarına Caterina’nın bir müddettir dillendirilen köle olduğu argümanını çürütmek için başladığını lakin bulduğu evrakın köle olduğu tezini doğrulayacak nitelikte olduğunu söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir