Ekonomi bürokratları değişiyor… Kimler nereye atanacak… Berat Albayrak bu işin neresinde

Hürrem Elmasçı

Çocuklar, Ankara’da tüm fısıltılar ‘ekonomi kurmayları kim olacak’ üzerineydi… Yazdığım üzere Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Gazetelerde okuyorum, ‘dümenin başına Mehmet Bey geçti’ diye yazıyor… Öyleyse; Cevdet Yılmaz’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmasını nasıl değerlendireceğiz?

Cevdet Bey, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini birincilikle bitirdi. Devlet Planlama Teşikilatı’nda çalıştı. Çalışkan biri olduğu konusunda herkes hemfikir…

60’ıncı, 61’inci v 62’inci Ak Parti hükümetlerinde “Kalkınma Bakanı” olarak vazife yaptı. Yani; 2009-2014 yılları ortasında.

Diyorum ki; şayet Cevdet Yılmaz’ı Mehmet Şimşek o yeni koltuğuna oturttu ise sorun yok, iktisat tek elden yürütülecek. Yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Şimşek’i denetim etmek’ için mi koydu?

Aldığım bilgiye nazaran; “kontrol” yerine “uyum” deniyor… Şimşek, tekliflerini Cevdet Yılmaz aracılığıyla Külliye’ye iletecek. Bingöllü Cevdet Bey ile Batmanlı Mehmet Bey’in uyumlu çalışacağı söyleniyor: Kürt İttifakı!

BAKAN YARDIMCISI KİM OLUYOR

Mehmet Şimşek Bey’in bakan yardımcısı kim olacak?

Dr. Çetin Ali Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı idi. Kurumsal finans ve sermaye piyasaları, risk idaresi konusunda çalışmaları var.

Vadeli Opsiyon Borsası (VOB) başkanlığı da yapan Dr. Dönmez’in, Mehmet Bey ile birebir finans siyasetlerini savunduğu söyleniyor…

Dr. Dönmez üzere bir öteki Boğaziçili diğer kurmay var: Hafize Gaye Erkan…

GAYE HANIM BEKLENECEK

Sayın Mehmet Şimşek’in, finansın dümenini ele alacağı konusunda rastgele bir tereddüt yok. Zati Merkez Bankası Başkanlığına H. Gaye Erkan’ı öneren de Mehmet Bey…

Gaye Hanım da global şirketlerde misyon yaptı; Goldman Sachs’tan First Republic Bank’a kadar…

Yalnız, Gaye Hanım için kimi ıstıraplar çıktı; kürsel finans şirketi Marsh McLennan üzere bazı şirketlerin yönetim kurulu üyeliği sürüyor… Oralardan ayrılmak için bugünlerde yurt dışında bunları yapıyor. Yani; Merkez Bankası’na gelmesi için en az bir haftası var. Bu işler bitince ataması yapılacak…

BDDK BAŞKANI DEĞİŞİYOR

2015 yılından beri BDDK/Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Lideri olan Mehmet Ali Akben değişiyor. Merkez Bankası Lider Yardımcısı Taha Çakmak bu misyona atanacak. Bu vazifeye yabancı değil, 2019-2021 yılları ortasında BDDK Lider yardımcılığı misyonunu yürüttü.

Çocuklar şunu da belirtmeliyim; Hacettepeliler İş Bankası idaresinde olduğu üzere iktisat dümeninde de aktif olmaya başladı. Boğaziçililer ve ODTÜ’lüler ile yarışır hale geldiler.

Torunum Hacettepeli olduğu için reklamını yapmayayım mı?

Kulis bilgilerime dönersem:

Bu ortada kamu bankaları genel müdürlerinde şimdilik değişim yok deniyor.

BERAT ALBAYRAK

Çocuklar bu bilgileri öğrenirken aklıma daima Berat Albayrak geldi. Biz eski jenerasyonuz, bize “dinozor” da diyebilirsiniz.

Sayın Albayrak’ın finansa değil iktisada tartı veren siyasetini daima savundum. Ne yazık ki döndük geldik yeniden finansçılara ülkeyi teslim ettik!

Kabinenin ekonomi seçimi Berat Albayrak, siyasetlerinin artık katiyen son verdiğini gösteriyor. Yani döndük tekrar Osmanlı’dan beri var olan borç sarmalı içine girdik. Neyse çocuklar konuşturmayın beni… Daima yüzeysel ferdî sevgi-nefret üzerinden tartışmalar yapıyoruz.

Belki bana kızacaksınız ama Berat Bey bu ülkede anlaşılamamıştır…

Hürrem Elmasçı

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir