Bathonea’da çıngıraklı, bilezikli ‘çocuk mezarı’ bulundu

Küçükçekmece Gölü kıyısındaki Avcılar’daki Bathonea antik kentinde sürdürülen hafriyatlarda vazifelileri heyecanlandıran küçük bir mezar keşfedildi.

Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şengül Aydıngün başkanlığında Küçükçekmece Göl Havzası’nda 2007’de yüzey araştırmasıyla başlatılan, 2009’dan bu yana sürdürülen Bathonea hafriyatları sırasında küçük bir mezar bulundu.

İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, kazı alanına yaptığı ziyaret sırasında mezarın bulunduğu alana giderek küçük fırça ile tabanı bir müddet temizleme çalışmasına katıldı. Coşkun Yılmaz, bir kıza ilişkin olduğu bedellendirilen bebek mezarı ve kazılara ait konuştu.

Dr. Yılmaz, Bathonea kazılarının büyük değer taşıdığını vurgularken şöyle dedi:

“İstanbul tarihi ile ilgili Marmaray hafriyatları değerli katkı sağladı. Kadıköy’deki Haydarpaşa, Beşiktaş hafriyatları bir öteki zenginliği sağladı. Burası ise, çok daha uzun soluklu bir hafriyat, daha geniş bir coğrafya. Yaşadığımız kentin merkezi bölge dışında kalan alanlarındaki tarihi derinlikleri ortaya koyması bakımından son derece kıymetli bir hafriyat alanı. Bugünkü incelememde de şuna şahit oldum: Her ilerleyen süreçte yeni bulgu, evraklarla İstanbul tarihini çok coğrafik ve tarihi açıdan zenginleştirebilecek bulgularla karşı karşıyayız. Şu anda içinde bulunduğumuz çocuk mezarı da bunun farklı örneklerinden birisi. Bu hafriyatlar yaşadığımız kentin tarihi zenginliğini, tarihi katmanlarını ortaya koyması bakımından nasıl bir mirasa sahip olduğumuzu yansıtması bakımından son derece kıymetli. Hafriyat liderimiz çok sabır ve inatla bu çalışmayı sürdürüyor. Bakanlığımız da her türlü imkanı seferber ediyor. Bu bölgede hafriyatlar daha geniş bir grupla daha geniş bir alanda sürecek.”

“DEFİN KÜLTÜRÜ İLE İLGİLİ İPUÇLARI VERİYOR”

İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, bulunan çocuk mezarının birinci bilgilere nazaran bin 500 yıllık olduğunu vurgularken şu değerlendirmeyi yaptı:

“İlk bilgilere nazaran, bu mezar bin 500 yıllık. Farklı olan konulardan birisi; bu mezarın çocuk gömüsü da kendi klasik defin kültürü ile ilgili ipuçları veriyor olması. Yatma hali ve saire yanında çocuğa ilişkin süs ve cümbüş eşyalarının yanında yer almasının yanı sıra devrin cenaze defni, mezarlık kültürü ile ilgili son derece kıymetli bilgiler vermesi açısından bu mezar kıymetli. Mezarda metal bir bileziği, zil sesi vereceğini düşündüğümüz yeşil renkli cümbüş aleti, metal bir bilezik var. Mezar bütünüyle ortaya çıkmış değil lakin benim için çok çarpıcı nokta; dişlerini görüyoruz. Demek ki, bedende çürümeyen noktalardan biri dişler. Hatta çene yapısı bütün uzuvları ile duruyor ve iskeletin ana ögelerini görüyoruz.”

Prof.Dr. Şengül Aydıngün, mezardaki çalışmanın tamamlanmasından sonra hafriyat heyetindeki uzmanın yapacağı inceleme sonucu bebeğin cinsiyet, yaşı ile ilgili araştırma yapılacağını ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir