Bakan Karaismailoğlu: Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattı açılışı için gün sayıyoruz

Kayseri Anafartalar – Şehir Hastanesi – Mobilya Kent Tramvay Sınırında hizmet verecek birinci tramvay aracının banttan indirilmesi merasimi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımlarıyla, Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Bozankaya Elektrikli Ticari Araçlar ve Raylı Sistemler Üretim Merkezi’nde gerçekleşti. Kayseri’de hizmet verecek tramvay aracının teslim merasiminde konuşan Karaismailoğlu, Gaziantep’in bugüne kadar yapılan en kıymetli ulaşım projesi GAZİRAY’ı 5 Kasım Cumartesi günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı merasimle açacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, demiryollarındaki lokomotif ve tren setlerinde yerli ve ulusal üretime yük verdiklerini lisana getirerek, “2023 ve 2024 yıllarında 20 adet ‘E 5000’ ana çizgi lokomotifi üretip TCDD Nakliyat A.Ş. envanterine kaydedeceğiz. Ulusal Elektrikli Tren Seti projesinde; üretim çalışmaları da ağır biçimde devam ediyor. Saatte 160 kilometre sürat kapasitesine sahip olan set üretiminde prototip hazır. Saatte 225 kilometre suratında Elektrikli Tren Seti Tasarım ve Prototip Üretim Projemizin tasarım çalışmalarına başladık” dedi.

‘SKUTER BAĞLAMA YERLERİ VAR’

5 kentte, uzunlukları 152,4 kilometreyi bulan 12 projenin üretiminin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından devam ettiğini söyleyen Karaismailoğlu, “Kent içi raylı sistemlerde değerli projelere imza atıyoruz. Kayseri’de çalışacak birinci aracını banttan indireceğimiz tramvaylardan 5 adet üretiyoruz. Tramvaylarımızın uzunluğu 32,7 metre, genişliği 2,65 metre, yolcu kapasitesi 288 ve suratı da saatte 70 kilometre olacak. Bu sınırımıza özel olarak üretmekte olduğumuz 5 tramvay aracımızın dizaynında kentin muhtaçlığına uygun, teknik ve toplumsal açıdan ahengini ön planda tuttuk. Tramvaylarımızın imalatında; yeni teknolojiler, etraf dostu güç kullanmasını sağlayacak motor ve hareket aksamlarını kullandık. Ergonomik, konforlu ve engelli dostu dizaynlara azami ihtimam gösterdik. Üç evreli üstün konforlu koltuklar yerleştirdik, koltuk döşemelerinde Erciyes motifleri kullandık. Tramvaylarımızda bisiklet ve scuter bağlama yerleri ve şarj üniteleri yaptık. Kolay bakım gerektiren ekipmanlar kullandık. Bugün birincisini banttan alacağımız araçlarımızın üretimindeki yerlilik oranı yüzde 61’in üzerinde. Testlerine başlayacağımız tramvaylarımızı, en kısa vakitte çizgimizde işletmeye alacağız.” dedi.

‘YERLİ KABİLİYETLERİMİZİ ARTIRMAK EN SON HEDEFİMİZ’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği projelerde yerli üretim ve mühendislik imkanlarını kullanmaya değer verdiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Türkiye’nin inançlı yarınları, tam bağımsız Türkiye için yerli ve ulusal kabiliyetlerimizi her alanda artırmak son gayemizdir. Raylı sistemlerimiz için değerli olan ve bakanlığımızın dayanağı ile Aselsan tarafından geliştirilen sinyalizasyon sistemlerinin kullanılacağı Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’mızın açılışı için gün sayıyoruz. Yeniden şu an bulunduğumuz bu fabrikada eş vakitli olarak üretilen Kocaeli Gebze OSB – Darıca Kıyı Metro Hattı’nda kullanılacak araçları da 2023’ün birinci çeyreğinde raya indirerek, testlerine başlayacağız” açıklamalarında bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, konuşmasının akabinde Kayseri’de hizmet verecek tramvayı inceledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir