Akkuyu NGS’ye simülatör getirildi

Şirketten yazılan yazılı açıklamada, “Tam ölçekli simülatör, Akkuyu NGS’nin reaktörlerinin güç kaynağı ve denetim sistemlerinin dijital ikizi olan yazılım ve donanım kompleksini içeriyor. Güç üniteleri proje dokümantasyonuna uygun olarak oluşturulan ekipman, santralin tüm çalışma modlarının gerçek vakitli simülasyonunu sağlayan karmaşık matematiksel bir modele dayanıyor. Tüm aygıtlar, anahtarlar ve denetim kumanda panelleri kompozisyon, pozisyon, boyut, form ve renk bakımından Akkuyu NGS’nin güç ünitesi ekipmanıyla teğe bir tıpkı olarak tasarlandı. Ekranlarda ve göstergelerde görüntülenen bilgiler de operatörlere gerçek güç ünitesindekilerle birebir biçim ve bedellerde gösteriliyor” denildi.

Tam ölçekli simülatöre ilişkin ekipmanların çok yakında Akkuyu NGS Eğitim ve Uygulama Merkezi’ne kurulacağı, heyetimin akabinde ise işçinin eğitimi için gerekli süreçler başlatılacağı bildirildi.

Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, konuya ait yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Akkuyu NGS projesi, dünyanın en emniyetli projelerinden biridir. Santralin güç üniteleri, en çağdaş ve en yüksek teknolojiye sahip VVER-1200 teknolojisi ile donatılmıştır. Bir nükleer santralin istikrarlı bir biçimde çalışmasının kıymetli öteki bir bileşeni de, bizim de önceliğimiz olan eğitimli ve tecrübeli yüksek vasıflı işçidir. Tam ölçekli simülatör, Akkuyu NGS güç ünitelerinin tüm proje çalışma modlarını öğrenecek işçinin eğitilmesine imkan sağlayacaktır. Uygulamalı eğitim, nükleer santral işletmeye alınmadan evvel işçinin mümkün olduğunca gerçek şartlara yakın formda ve her çeşit durumda faaliyetlerini otomatik biçimde yapmasını sağlayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir