AK Parti’den milyonları sevindirecek asgari ücret açıklaması: Beklentiler mutlaka karşılanacak

Türkiye’de seçimlerin geride kalmasıyla birlikte gözler vaadlere çevrildi. 2023 yılı birinci 6 ayında geçerli olacak net minimum fiyat, 8 bin 500 TL olarak belirlendi. Bir başka yandan minimum fiyatın akabinde memur ve emekli artırımı için de çalışmalar yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mart 2023 Çarşamba günü gerçekleşen AK Parti Küme Toplantısı’nın akabinde ”Temmuz’da minimum fiyata orta artırım var.” dedi. Yeni periyoda geçen Türkiye’de bunların akabinde gözler bir kere daha minimum fiyat fiyatına çevrildi. Taban fiyat, memur ve emeklilere yapılması beklenen maaş artırımlarıyla ilgili AK Parti’den açıklama geldi.

“İnsanlarımızın beklentisi mutlaka karşılanacaktır”

AK Parti Küme Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu Kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada “İnsanlarımızın beklentisi kesinlikle karşılanacaktır. Emeklileri de kapsayacak halde çalışanlarımızı mutlu edecek yaklaşımı bir ay içerisinde görmüş olacağız.” diye konuştu.

“İlk yapılacak işlerden biri minimum fiyat ve memur maaşlarıyla ilgili artış”

Akbaşoğlu konuşmalarında şu sözlere yer verdi: “İlk yapacağımız işlerden biri taban fiyatla ilgili ve memur maaşlarının artışıyla ilgili düzenlemeleri Meclis’in gündemine getirmektir. Bunun için birinci adım Meclis Liderimizin bugün seçilmesi sonra da başkanlık divanının oluşması akabinde da kurulların belirlenmesidir. Öncelikli olarak kurul oluşturacağız. Muhtemel TBMM Başkanı 3. turda seçilecektir. 301 oyu alan seçilecek. Ardından başkanlık divanı oluşturulacak, kurullar oluşturulacak. Esasen bu hususta bakanlıklarımızın çalışmaları kelam konusu. Enflasyon oranının dikkate alınması kelam konusu biz de malum refah hissesini da buraya ek ediyoruz. O çerçevede oluşacak oran memur maaşlarına yansıyacak.

Alım gücü esastır

Ne vaadettiysek yapan bir partiyiz. Cumhurbaşkanımızın vaadi de gerçekleşecektir. Taban fiyata yapılacak artırım oranı ve en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkarılmasıyla ilgili kanun teklifimizi komiteler oluşur oluşmaz ortaya koyacağız. Tabi Haziran ayının da enflasyon oranının ortaya çıkması gerekiyor. Refah farkını da bir arada kıymetlendirmemiz gerekiyor. İnsanlarımızın beklentisi kesinlikle karşılanacaktır. Alım gücü temeldir. Emeklileri de kapsayacak biçimde çalışanlarımızı mutlu edecek yaklaşımı bir ay içerisinde görmüş olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir